Përse ta vizitoni Vlorën

Vlora është një qytet i vjetër i themeluar në shekullin e gjashtë (p.K), i njohur fillimisht me emrin Aulona. Vlora ndodhet në një vend të bukur, në pjesën e përparme të gadishullit të Karaburunit dhe ishullit të Sazanit dhe rrethohet nga plazhe dhe rërë shkëmbore.
Qyteti mbart domethënie historike për Shqipërinë pasi priti Asamblenë e Parë Kombëtare, e cila shpalli pavarësinë e vendit nga sundimi otoman në 28 nëntor 1912. Muzeu i Pavarësisë i kushtohet kësaj ngjarje historike.

Rekomanduar per tu vizituar eshte Xhamia Muradije, e vetmja vepër që mbetet në Shqipëri nga arkitekti i njohur Sinan i Madh, i ndërtuar në 1542. Në majë të kodrës me pamje nga qyteti është pika fetare e Kuzum Babës. Vlora është pika fillestare e Rivierës Shqiptare dhe është një nga zonat më të frekuentuara të turizmit shqiptar “Dielli dhe Deti”. Të vendosura në këtë rajon janë parqet arkeologjike Orikum dhe Amantia, dhe Parku Kombëtar Llogara.

Plazhet

Kliko për Plazhet

Portet

Kliko për Portet

Të tjera

Kliko për të Tjerat

plazhet

PLAZHET

Himara

Himara është qendra e Rivierës Shqiptare dhe është një nga zonat më të vizituara gjatë verës. Ajo eshte një qytet i vogël me diell që ndodhet në jug të Shqipërisë dhe 72.2 km (1h 42 min) nga Vlora. Rajoni ka disa kisha dhe manastire ortodokse, të ndërtuara në arkitekturën tradicionale bizantine, si Manastiri i Kryqit, Athaliotissa, Shën Theodori, etj.

Porto Palermo Bay

Porto Palermo është një gji i vogël por i bukur, ku uji është aq i qartë sa duket sikur varkat po lundrojnë. Gjiri gjithashtu, ka një vlerë historike, pasi ka të bëjë me faktin se, Ali Pashe Tepelena ndërtoi një kala që qëndron midis detit dhe maleve në vendin e përsosur për të dalluar armiqtë gjatë luftës.

Livadhi Beach

3 km në veri të Himarës është plazhi i Livadhit, një nga gjiret më të mëdha në zonë. Plazhi me gur të bardhë, i rrethuar nga kodra jeshile, ullinj dhe deti kristal i pastër, ju fton të kaloni pushime të paharrueshme.

Potami Beach

Nëse po udhëtoni në Vlorë duhet të vizitoni patjetër plazhin e Potamit. Ai veçohet për ujërat e tij të thella, lundrueshmërinë dhe karakteristikat shkëmbore. Uji këtu është më i ftohtë për shkak të burimeve nënujore që rrjedhin gjatë gjithë vitit.

Ne dallim nga plazhet e mësipërme, Llamani është një plazh plot jetë. Llamani eshtë vetëm 5 minuta larg qendrës së Himarës. Në kulmin e sezonit turistik, Plazhi Llaman është i mbushur me festime gjatë ditës, por edhe në mbrëmje. Ai frekuentohet më shumë nga të rinjtë.

Plazhi i Dhërmiut

Kur flasim për plazhe të bukura, plazhi i Dhrales është një nga plazhet më ekzotike dhe më të qeta të zonës bregdetare shqiptare, i mbushur me ujëra të pasura blu. Ky plazh është i njohur për sportet e ujit. Për më tepër, është destinacioni për parashutat që fillojnë nga Llogaraja. Një fakt për plazhin e Dhrales, është se Julius Cesar zbarkoi në këtë plazh me trupat e tij.

Plazhi i Dhralës(Palasë)

When speaking about beautiful beaches, Dhraleos beach is one of the most exotic and tranquil beaches of the Albanian coastal zone complete with rich blue waters. This beach is popular for water sports. In addition, it is the destination for the parachutes that launch from Llogara Pass. A fun fact about Dhraleos is that Julius Cesar actually landed on this beach with his troops.

Plazhi i Jalës

Plazhi i Jales është një nga më të bukurit në bregdetin Jon. Sapo të largoheni nga fshati Vuno për Himarë, në një shteg që kthehet drejt detit, përmes gurëve që zbresin, shfaqet kjo bukuri natyrore. Vija bregdetare është gjithashtu e përshtatshme për ata që nuk ju pëlqejnë plazhet me gurë, pasi gurët e imët nuk shkaktojnë bezdi kur dilni ose hyni në det.
Deti është mjaft i qartë, saqe në një thellësi prej më shumë se 4 metrash, është shumë lehtë të dallohet dhe diçka shumë e vogël.

Plazhi Perivol

Plazhi Perivol është një nga plazhet më të bukura të Drimadhes. Ai është i rrethuar nga shkëmbinj të mëdhenj që krijojnë gjire të vegjel dhe të mrekullueshem.

Plazhi i Alevrës

Në fundin jugor të Dhërmiut do të gjeni një nga plazhet më të veçantë të bregdetit Jon. Ngjyrat unike të ujit, qartësia e bluse dhe perëndimi portokalli i diellit që digjet mbi det, krijojnë një shfaqje të mahnitshme para së cilës të gjithë duhet të dorëzohen. Plazhi Alevra është padyshim një nga të domosdoshmit, nëse jeni duke udhëtuar në brigjet e Joniane.

Plazhi i Gjipesë

Plazhi i Gjipese, është krijuar në një mënyrë shumë të veçantë, ku në të dy anët e tij ka një kanion të mrekullueshëm. Ka një pamje mjaft piktoreske dhe këtu do të vendosni, se cili mund të jetë plazhi më i bukur i Shqipërisë.

Plazhi i Zvërnecit

Zverneci është një zonë turistike e vendosur në veri-perëndim të Vlorës, i njohur kryesisht për Manastirin e Shën Mërisë. I ndodhur 11.6 km (21 min) nga qyteti, është një plazh me rërë i rehabilituar vitet e fundit, i përshtatshëm për turizmin familjar, duke u favorizuar nga rëra e pastër dhe cektesia e detit Adriatik, qe lag kete zone.

plazhet
portet

PORTET

Porti i Vlorës

Porti i Vlorës ndodhet rreth 5 km larg qendrës së Vlorës, rreth 120 km nga qyteti i Sarandes. Qyteti është një port hyrje tregtar, i zënë me tragete dhe trafiqe te tjera. Vlora eshte qyteti i dytë port më i madh i Shqipërisë, pas Durrësit. Porti i Vlores mbetet një qendër kryesore tregtare, me një sektor të konsiderueshëm peshkimi dhe industrial. Plazhet më të mira janë të vendosura midis Vlorës dhe Sarandës, me uje te kristalte dhe shpesh të rrethuara me pyje pishe dhe ullishte.

Porti i Himarës

Himara është një qytet bregdetar në jug të Shqipërisë, 72.2 km nga Vlora. Himara ka një port të vogël peshkimi, i cili nuk ofron mbrojtje të erës por ju mund të qëndroni në mot të mirë dhe të kënaqeni duke vizituar qytetin dygjuhësh.

Marina e Orikumit

Ndodhet në skajin jugor të Gjirit të Vlorës. Marina ka të gjitha lehtësitë e zakonshme, dhe është shumë e sigurt të lësh varkën. Ka ujë dhe energji elektrike për të gjitha shtretërit.

portet
te-tjera

TË TJERA

Ishulli i Sazanit

Ishulli i Sazanit është afër, ndodhet strategjikisht në hyrje të Gjirit të Vlorës. Dikur një bazë ushtarake, bukuria e ishullit Sazan e ka shndërruar atë shpejt në një nga destinacionet më tërheqëse të verës në vend.

Gadishulli i Karaburunit

Gadishulli i Karaburunit, është gadishulli më i madh i Shqipërisë. Gadishulli është një Rezervë Natyrore e Menaxhuar dhe përmban bazën ushtarake Pasha Liman. Ujërat e detit përreth bëjnë pjesë në Parkun Kombëtar Detar të Karaburun-Sazan. Bregdeti perëndimor i gadishullit të Karaburunit përbëhet nga gjire të vogla dhe plazhe shkëmborë. Një prej tyre është Gjiri i Gramma.

te-tjera